Status studenta-podchorążego wiąże się z nałożeniem razem z pewnymi prawami i przywilejami, dodatkowych obowiązków i wymagań – nie tylko pod względem kształcenia, ale również etyki oraz dyscypliny. Tym samym popełnienie czynu o znamionach przestępstwa może wiązać się z poważniejszymi skutkami w przypadku podchorążych niż studentów uczelni cywilnych. Jak każdy żołnierz oraz student, podchorąży podlega obok odpowiedzialności karnej również odpowiedzialności dyscyplinarnej w ramach sowiej uczelni oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej przewidzianej dla żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych. Kształcenie podchorążych odbywa się w pięciu wojskowych akademiach: Technicznej w Warszawie, Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Lotniczej w Dęblinie, Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Sztuki Wojennej w Warszawie.
Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, podchorążowie, którzy ukończyli rok studiów wojskowych otrzymują status żołnierzy zawodowych. Odpowiedzialność żołnierzy za popełnienie przestępstw uregulowana jest w art. 225 Ustawy o Obronie Ojczyzny. Jak stanowi powyższy przepis, żołnierza zawodowego zawiesza się w czynnościach służbowych na zajmowanym stanowisku służbowym na czas nie dłuższy niż 3 miesiące w przypadku wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne ścigane z oskarżenia publicznego oraz na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy w przypadku wszczęcia przeciwko niemu postępowania w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe lub przestępstwo nieumyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowania dyscyplinarnego, jeśli jest to celowe z uwagi na dobro postępowania lub dobro służby. Warto jednak zaznaczyć, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach okres zawieszenia w czynnościach służbowych można przedłużyć do czasu zakończenia postępowania karnego. Zawieszenie żołnierza na czas postępowania karnego nie powinno być postrzegane jako kara, a jedynie środek zabezpieczający do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd. Zgodnie z Art. 228 ustawy, żołnierza zawodowego można zwolnić ze służby po skazaniu go prawomocnym wyrokiem na karę ograniczenia wolności, pozbawienia wolności lub karę aresztu wojskowego. Może też zostać zwolniony ze służby przed wyrokiem sądu, w przypadku popełnienia czynu o znamionach przestępstwa, jeżeli popełnienie czynu jest oczywiste i uniemożliwia dalsze pozostawanie w służbie.
Jeżeli chodzi jednak o kwestię dyscyplinarną wobec podchorążego, regulaminy studiów uczelni wojskowych przewidują możliwość podjęcia postępowania dyscyplinarnego wobec studenta, który dopuścił się popełnienia przestępstwa. Zgodnie z §64 regulaminu WAT student zostaje skreślony z listy studentów w przypadku ukarania karą dyscyplinarną wydalenia z Akademii. Kara dyscyplinarna może zostać przyznana za czyn uchybiający godności studenta, za który niechybnie uznanym może być czyn o charakterze przestępnym, zwłaszcza jeśli miał on miejsce na terenie uczelni lub w związku z wypełnianiem obowiązków studenta. Warto zaznaczyć, że przypadku kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz żołnierzy zawodowych, którzy odbywają studia w Akademii Wojskowej, odpowiedzialność dyscyplinarna na podstawie przepisów ustawy o dyscyplinie wojskowej nie wyłącza odpowiedzialności dyscyplinarnej w ramach Uczelni.