Zmiany w powoływaniu do zawodowej służby wojskowej

by

Z dniem 02 lipca 2022 r. w życie weszło nowe rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie powoływania do zawodowej służby wojskowej. Przyszli żołnierze mają być wybierani w zależności od potrzeb jednostek wojskowych oraz zgodnie ze swoimi preferencjami i kwalifikacjami. Powołanie odbywa się na skutek złożenia przez Kandydata wniosku do dowolnego wojskowego centrum rekrutacji lub przesłanego przez Internet. Do wniosku należy zgodnie z § 3. 1 rozporządzenia złożyć:

  • Odpis lub uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego uzyskanie wymaganego wykształcenia. W tym przypadku obowiązują wymagania z art. 187 Ustawy o Obronie Ojczyzny – kandydaci do korpusu oficerów powinni posiadać tytuł zawodowy co najmniej magistra lub równorzędny, do korpusu podoficerów wymogiem jest co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe, a w przypadku korpusu szeregowych wystarczy wykształcenie podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe lub zasadnicze branżowe.
  • Oświadczenie o nieprowadzeniu przeciwko wnioskodawcy postępowania karnego,
  • Dokumentu potwierdzającego posiadany stopień w przypadku osób z innych służb mundurowych
  • inne uwierzytelnione dokumenty potwierdzające posiadanie kwalifikacji i umiejętności niezbędnych na stanowisku służbowym, na które kandydat ma być wyznaczony.

Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji może poprosić kandydata o uzupełnienie podanych we wniosku informacji i sam decyduje czy ten spełnia wymagania do pełnienia służby w danym korpusie. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, dowódca jednostki weryfikuje możliwość powołania kandydata na konkretne stanowisko. Następnym etapem jest skierowanie kandydata na badania psychologiczne celem wydania orzeczenia stwierdzającego istnienie lub brak przeciwwskazań do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Następnie szef Wojskowego Centrum Rekrutacji kieruje kandydata do dowolnie wybranej przez niego komisji lekarskiej w celu ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej, a w przypadku określania zdolności do służby wojskowej w poszczególnych rodzajach Sił Zbrojnych oraz rodzajach wojsk – do właściwej rzeczowo wojskowej komisji lekarskiej. Na koniec wszystkie dokumenty wraz z wnioskiem kandydata i wynikami komisji zostają przesłane do odpowiedniego organu wojskowego.

Zgodnie z nowym aktem prawnym wniosek należy złożyć nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem okresu odbywania dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej lub służby w aktywnej rezerwie. Jak wskazuje § 7 rozporządzenia, jeśli wniosek o powołanie został rozpatrzony pozytywnie, właściwy organ wojskowy przesyła rozkaz personalny o powołaniu kandydata do zawodowej służby wojskowej. W przypadku stanowisk pułkownikowskich i generalskich rozkaz ten wydaje minister obrony narodowej. Co istotne, zgodnie z § 6 pkt.2 organ może przed wydaniem rozkazu personalnego wystąpić o opinię do Żandarmerii Wojskowej lub Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Gdy cały proces dobiegnie końca, zgodnie z § 10 rozporządzenia, kandydat, żołnierz albo funkcjonariusz rozpoczyna pełnienie zawodowej służby wojskowej z dniem stawienia się w jednostce wojskowej, wyznaczonym w rozkazie dziennym dowódcy jednostki.