Powrót do pełnienia służby wojskowej po zwolnieniu nie wiąże się zgodnie z polskimi przepisami z żadnymi szczególnymi wymaganiami. Zarówno w ustawie z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny jak i w rozporządzeniu Ministra Obrony narodowej z dnia 27 czerwca 2022 r. w sprawie powoływania do zawodowej służby wojskowej, brak jest regulacji wyznaczających minimalny okres czasu, który musiałby upłynąć przed umożliwieniem byłemu żołnierzowi powrotu do pełnienia służby.
Jedynym z nielicznych ograniczeń wstrzymujących możliwość powrotu do służby jest pobieranie wynagrodzenia na skutek zwolnienia z niej. Dopiero gdy były żołnierz zakończy pobieranie świadczenia, będzie miał możliwość ponownego wstąpienia do służby. Jeżeli jednak po zwolnieniu ze służby nie przysługuje żołnierzowi świadczenie, jego ewentualny powrót do pełnienia służby nie jest ograniczony koniecznością odczekania dodatkowego okresu czasu.
Warto pamiętać, że zgodnie z art. 185 ustawy o obronie Ojczyzny, powołanie do zawodowej służby wojskowej może nastąpić, jeżeli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych. To ten warunek będzie ostatecznie decydował o ewentualnej możliwości powrotu żołnierza po jego zwolnieniu oraz o czasie, jaki będzie musiał odczekać przed ponownym powołaniem do służby.
Rozpatrując powrót do służby należy mieć jednak na uwadze, że zgodnie z art. 417 ust. 5 ustawy o obronie Ojczyzny postępowanie dyscyplinarne, które zostało umorzone z powodu zwolnienia żołnierza ze służby wojskowej, wznawia się w przypadku ponownego powołania tego żołnierza do służby wojskowej, jeżeli od tego zwolnienia nie upłynął okres dłuższy niż 3 lata. W tej sytuacji warte rozważenia jest odczekanie tego okresu w celu uniknięcia ewentualnych konsekwencji dyscyplinarnych.