Oprócz urlopu wypoczynkowego przysługującego żołnierzowi zawodowemu ustawa przewiduje także inne okoliczności niż wypoczynek, które uprawniają do możliwości skorzystania z dni wolnych od służby, za które to żołnierz zawodowy otrzymuje uposażenie (jego wysokość jest jednak uzależniona od rodzaju urlopu i niekoniecznie jest ono równe pełnemu miesięcznemu uposażeniu, które na co dzień przysługuje żołnierzowi).
Urlop okolicznościowy
Urlopu okolicznościowego udziela się żołnierzowi w wymiarze jednorazowo nie dłuższym niż 5 dni roboczych. Żołnierz urlop taki może otrzymać m.in. w przypadku zawarcia związku małżeńskiego, urodzenia się dziecka, pogrzebu bliskiego członka rodziny, czy też z tytułu sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny. Urlop okolicznościowy może zostać udzielony żołnierzowi również na tego umotywowany wniosek, w celu załatwienia ważnych spraw osobistych.
Urlop zdrowotny
Żołnierzowi zawodowemu może zostać udzielony także urlop zdrowotny. Może on zostać udzielony po zakończeniu leczenia w podmiocie leczniczym, a w uzasadnionych przypadkach także po zakończeniu leczenia ambulatoryjnego, gdy nie wymaga on już dalszego leczenia w tym podmiocie, ale nie odzyskał jeszcze pełnej zdolności do wykonywania obowiązków służbowych, lub nie jest w okresie wypowiedzenia stosunku służbowego, lub nie została wydana w stosunku do niego decyzja o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej. Jego maksymalny wymiar to 6 miesięcy.
Urlop szkoleniowy
Żołnierz zawodowy zgodnie z art. 105 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny może pobierać naukę, jeżeli nie koliduje to z wykonywaniem zadań służbowych. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują możliwość udzielenia wówczas żołnierzowi płatnego urlopu szkoleniowego na pobieranie nauki, odbywanie studiów wyższych lub studiów podyplomowych lub kształcenie w szkole doktorskiej, a także na odbycie specjalizacji medycznej, farmaceutycznej, diagnosty laboratoryjnego oraz dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, a także aplikacji radcowskiej lub legislacyjnej. Urlop szkoleniowy jest przeznaczony na przygotowanie się do egzaminów i ich złożenie, przygotowanie pracy dyplomowej, przygotowanie i złożenie egzaminu dyplomowego, specjalizacyjnego, egzaminów doktorskich, przygotowanie się do obrony rozprawy doktorskiej lub kolokwium habilitacyjnego. Wymiar urlopu szkoleniowego zależy m.in. od sposobu i poziomu na jakim odbywana jest nauka oraz specjalizacji. Szczegółową regulację w tym zakresie zawiera art. 274 ustawy o obronie Ojczyzny. Urlopu szkoleniowego udziela właściwy organ, którym jest dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy pełni służbę.
Urlop aklimatyzacyjny
Urlopu aklimatyzacyjnego udziela się żołnierzowi zawodowemu skierowanemu do służby poza granicami państwa, po zakończeniu służby w ramach tego skierowania, w wymiarze 1 dnia roboczego za każde rozpoczęte 10 dni pełnienia służby poza granicami państwa. Urlopu tego udziela dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz zajmuje stanowisko służbowe albo do której został skierowany w ramach pełnienia zawodowej służby wojskowej w dyspozycji, bezpośrednio po stawieniu się w jednostce wojskowej. Wymiar urlopu aklimatyzacyjnego nie może przekroczyć 22 dni roboczych.
Żołnierzowi zawodowemu, oprócz urlopów wymienionych powyżej oczywiście może zostać udzielony także urlop wychowawczy, macierzyński, ojcowski oraz rodzicielski. Urlopów tych udziela się na zasadach i w wymiarze określonym w Kodeksie pracy, z zastrzeżeniem art. 285 ustawy o obronie Ojczyzny.