Przepisy prawa przewidują możliwość udzielenia żołnierzom zawodowym różnego rodzaju urlopów, które zróżnicowane są ze względu na ich cel, wymiar, a także to, czy podczas przebywania na urlopie żołnierz otrzymuje uposażenie, czy też nie oraz w tego, w jakim wymiarze jest ono wypłacane.
Urlop bezpłatny udzielany jest żołnierzowi-kobiecie pełniącej zawodową służbę wojskową w trakcie kształcenia na uczelni wojskowej, szkole podoficerskiej, centrum szkolenia lub ośrodku szkolenia w razie zajścia w ciążę. Udzielany jest on wówczas na okres ciąży i połogu na wniosek żołnierza. Wymiar takiego urlopu nie może być dłuższy niż 12 miesięcy. Urlop bezpłatny udzielany jest także na czas trwania kampanii wyborczej żołnierzowi kandydującemu w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Parlamentu Europejskiego, na kierownicze stanowiska w państwie obsadzane na podstawie wyboru oraz do organów samorządu terytorialnego. Uposażenie nie przysługuje także w okresie korzystania z urlopu opiekuńczego.
Wśród urlopów płatnych można wyróżnić przede wszystkim urlop wypoczynkowy.
Urlop wypoczynkowy
Co roku żołnierz zawodowy nabywa prawo do 26 dni roboczych urlopu wypoczynkowego. Do 10 grudnia każdego roku, w danej jednostce wojskowej, na bazie wniosków żołnierzy sporządzany jest plan urlopów na następny rok kalendarzowy. Urlopu objętego planem urlopów udziela się następnie na wniosek żołnierza. Jeżeli żołnierz został powołany do zawodowej służby wojskowej w trakcie roku kalendarzowego, to urlopu udziela się w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostającego do końca danego roku kalendarzowego. Ważne względy służbowe mogą jednak nie dawać możliwości udzielenia żołnierzowi urlopu w całości lub w części w danym roku kalendarzowym – wówczas zaległy urlop udziela się w ciągu następnego roku kalendarzowego. O takim przesunięciu może jednak zdecydować jedynie dowódcza jednostki wojskowej, w której żołnierz zajmuje stanowisko służbowe.
Ustawa przewiduje także możliwość udzielenia dodatkowego urlopu wypoczynkowego żołnierzowi zawodowemu znajdującemu się w określonej sytuacji. Sytuacją taką będzie m.in.:
- zajmowanie stanowiska służbowego pracownika dydaktycznego, badawczego lub badawczo-dydaktycznego,
- posiadanie statusu weterana poszkodowanego,
- pełnienie służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia.
Wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od okoliczności, na podstawie których jest udzielany i wynosi od 5 do 15 dni roboczych. W przypadku zbiegu uprawnień do dodatkowych urlopów wypoczynkowych z różnych tytułów, co do zasady, żołnierzowi przysługuje tylko jeden urlop w wymiarze najkorzystniejszym. Łączny wymiar urlopu wypoczynkowego oraz dodatkowych urlopów wypoczynkowych nie może jednak przekroczyć 50 dni roboczych.
Żołnierza zawodowego można odwołać z urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Udzielenie urlopu może także zostać wstrzymane w całości lub z części z ważnych względów służbowych. Termin urlopu może być także przesunięty na wniosek żołnierza zawodowego umotywowany ważnymi względami.
Urlop wypoczynkowy nie jest to jednak jedynym płatnym urlopem, z którego skorzystać może żołnierz zawodowy. Zachęcamy do zapoznania się z omówieniem pozostałych urlopów w naszym kolejnym wpisie.