Przyznanie wypłaty świadczenia pieniężnego rekompensującego utracone wynagrodzenie

by

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 sierpnia 2022 r. (III SA/Po 339/22) podstawą do naliczenia wysokości rekompensaty jest wynagrodzenie netto, albowiem w jego skład nie wchodzą obowiązkowe składki lub zaliczki z tytułu ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego, zobowiązań podatkowych, premie, nagrody itd.

Wskazać należy, że ćwiczenia wojskowe dla żołnierzy rezerwy odbywają się w ramach obowiązkowego urlopu bezpłatnego udzielanego przez pracodawcę na czas ćwiczeń. Zawieszony zostaje stosunek pracy – pracodawca nie odprowadza na rzecz osoby odbywającej ćwiczenia składek do ZUS.

W czasie ćwiczeń to jednostka wojskowa wypłaca uposażenie, nie opłaca się składek emerytalnych i społecznych, a tylko składki chorobowe.

Zgodnie z art. 119a ust. 5 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP to wójt ustala i wypłaca świadczenie pieniężne. Gdyby ciążył na nim dodatkowy obowiązek uiszczenia składek do ZUS to na rzecz osoby odbywającej ćwiczenia wojskowe i tak wypłacałby jedynie kwotę netto (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS).

W ustawie jest mowa o świadczeniu pieniężnym rekompensującym utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo o dochodzie z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej, które mogliby uzyskać w okresie odbywania ćwiczeń wojskowych. Jest zatem mowa o dochodzie a nie o przychodzie, a tylko przychód można by zestawić z wynagrodzeniem brutto