Zgodnie z art. 127 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2022 roku, poz. 655 ze zm. Dz. U. z 2022 roku poz. 974), w czasie pełnienia służby wojskowej żołnierz podlega opiniowaniu przełożonego. Opiniowanie żołnierza zawodowego przeprowadza się corocznie. Ma ono na celu ocenę jego wywiązywania się z obowiązków na stanowisku służbowym, wykonywania zadań, kompetencji i predyspozycji, postawy i zachowania poza godzinami służby oraz wyznaczenie kierunków rozwoju zawodowego i określenie potrzeb szkoleniowych opiniowanego żołnierza.
Przełożony wystawia ocenę opiniowanego żołnierza w skali od 2-6, biorąc pod uwagę ocenę wyżej wymienionych aspektów.
Od opinii służbowej przysługuje żołnierzowi odwołanie do wyższego przełożonego. Wyższy przełożony może: utrzymać opinię w mocy, zmienić lub ją uzupełnić, uchylić i wydać nową, uchylić. Należy jednak podkreślić, że wyższy przełożony może zmienić opinię służbową na niekorzyść żołnierza wyłącznie w przypadku ujawnienia się okoliczności lub faktów mających negatywny wpływ na wynik opinii służbowej, które nie były znane opiniującemu w dniu wydania opinii, od której wniesiono odwołanie. Opinia służbowa wydana wskutek odwołania jest ostateczna. Jednak żołnierz, który otrzymał ocenę 2 (niedostateczną) może wystąpić do dowódcy jednostki wojskowej z wnioskiem o zweryfikowanie tej opinii. Dowódca jednostki wojskowej może powołać komisję w celu uzyskania jej opinii w terminie 30 dni do dnia otrzymania wniosku. Należy podkreślić, że dowódca jednostki wojskowej może, ale nie musi powoływać ww. komisji. Nawet jeśli komisja zostanie powołana – jej opinia nie wiąże dowódcy. Dowódca może utrzymać opinię w mocy, zmienić lub ją uchylić, uchylić i wydać nową opinię, uchylić opinię w całości.
Należy również wspomnieć, że poza możliwością zmiany decyzji z inicjatywy żołnierza (tj. złożenia odwołania od decyzji), istnieje również możliwość zmiany decyzji z inicjatywy dowódcy jednostki wojskowej (działa on wtedy z urzędu) lub też na polecenie wyższego przełożonego (decydującym organem jest wtedy dowódca jednostki wojskowej). Zmiana opinii nie z inicjatywy żołnierza może zajść wtedy gdy: wyjdą na jaw okoliczności mające wpływ na opiniowanie a nieznane opiniującemu w czasie wydawania opinii, nie było podstaw prawnych do wydania opinii służbowej (np. żołnierz nie podlegał opiniowaniu), albo opinia służbowa zawiera oczywiste błędy lub omyłki. Oczywiście, również od tej opinii służy żołnierzowi odwołanie.
Opiniowania nie przeprowadza się w czasie pełnienia służby w pasywnej rezerwie oraz służby pełnionej w razie mobilizacji i w czasie wojny.