Czym jest Legia Akademicka?

by

Zgodnie z regulacją Rozdziału 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 z późn. zm.) w ramach szeroko pojętej służby wojskowej funkcjonuje tzw. Legia Akademicka, czyli formacja studentów i absolwentów uczelni wyższych podejmujących ochotnicze szkolenie wojskowe.

Według art. 108 ust. 2 ww. ustawy szkolenie to jest realizowane w dwóch formach: formie teoretycznej w uczelniach wyższych oraz w formie praktycznej w centrach szkolenia, ośrodkach szkolenia oraz jednostkach wojskowych. Udział uczelni wyższych w szkoleniu jest dobrowolny. Po odbyciu dobrowolnego szkolenia i złożeniu w następstwie tego przysięgi wojskowej osobę przenosi się na jej wniosek do aktywnej rezerwy.

Zgodnie z art. 109 ust. 1 analizowanej ustawy szkolenie w Szkołach Legii Akademickiej jest realizowane przez okres do 3 lat i kończy się alternatywnie: w przypadku kształcenia na podoficera – egzaminem na podoficera; zaś w przypadku kształcenia na oficera – egzaminem na oficera. Szkolenie w ramach Legii Akademickiej może zostać przerwane w dwóch sytuacjach. Ustawodawca podaje tu przesłankę potrzeb Sił Zbrojnych oraz wniosku osoby odbywającej szkolenie.

Rozdział 4 ustawy o obronie Ojczyzny zawiera jednocześnie delegację dla Ministra Obrony Narodowej do określenia w drodze rozporządzenia czasu trwania ochotniczego szkolenia wojskowego i sposobu kształcenia w Szkołach Legii Akademickiej, sposobu i trybu ich powoływania do odbycia szkoleń i zwalniania z ich odbywania przy uwzględnieniu konieczności zapewnienia efektywności kształcenia oraz realizacji potrzeb Sił Zbrojnych.

Nawiązując zatem do rozporządzenia ministra wydanego na podstawie powyższego upoważnienia w dniu 28 czerwca 2022 r., należałoby finalnie zawzmiankować, iż precyzuje ono m.in. kwestie takie jak: wymogi formalne wniosku ochotnika do odbycia szkolenia w ramach Legii Akademickiej, procedurę skierowania kandydata na kurs teoretyczny i praktyczny realizowany w odniesieniu do modułu podoficerskiego bądź oficerskiego, czy też aspekt podmiotów odpowiedzialnych za przeprowadzenie egzaminów kończących odpowiednie moduły.