Żołnierzowi zwalnianemu z zawodowej służby wojskowej przysługuje szereg świadczeń pieniężnych związanych z zakończeniem pełnienia służby, wśród których wymienić można m.in. odprawę, ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy niewykorzystany w roku zwolnienia ze służby, świadczenie pieniężne wypłacane co miesiąc przez 1 rok po zwolnieniu ze służby, czy też dodatkowe uposażenie roczne (tzw. 13-nastka). Wysokość z tych świadczeń przepisy prawa uzależniają od stażu służby, zajmowanego stanowiska służbowego lub posiadanego stopnia wojskowego.
Zasadniczo do wyliczenia wysokości przysługujących żołnierzowi świadczeń, jako podstawa brana pod uwagę jest kwota uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należna w ostatnim dniu pełnienia służby. Okazuje się jednak, że nie jest tak zawsze. Sytuację określonej grupy zwalnianych żołnierzy różnicuje art. 461 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. W przypadku wypowiedzenia przez żołnierza zawodowego stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej w okresie 12 miesięcy od dnia objęcia przez tego żołnierza zawodowego wyższego stanowiska służbowego, albo stanowiska służbowego o tym samym stopniu etatowym, lecz z wyższą grupą uposażenia, podstawę wymiaru trzech kluczowych świadczeń przysługujących zwalnianemu żołnierzowi ustala się, przyjmując za podstawę uposażenie należne żołnierzowi na poprzednio (a nie aktualnie) zajmowanym stanowisku służbowym. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku obliczania wysokości odprawy, świadczenia pieniężnego wypłacanego co miesiąc przez 1 rok po zwolnieniu ze służby oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, w tym za dodatkowy urlop wypoczynkowy niewykorzystany w roku zwolnienia ze służby, oraz za lata poprzednie.
„Podstawę wymiaru powyższych należności stanowi zatem 'uposażenie należne żołnierzowi na poprzednio zajmowanym stanowisku służbowym’. Jest to uposażenie, które przysługiwało żołnierzowi i było mu wypłacane na poprzednio zajmowanym stanowisku, w dacie zajmowania tego stanowiska, zgodnie z wysokością stawki w przyznanej grupie uposażenia, określonej odrębnymi przepisami.„
wyrok WSA we Wrocławiu z 1.12.2020 r., IV SA/Wr 301/20, LEX nr 3195817
Rozważając wypowiedzenie stosunku służbowego warto więc odnotować, że uzyskanie w ostatnim roku swego rodzaju awansu w postaci objęcia wyższego stanowiska służbowego lub stanowiska z wyższą grupą uposażenia nie przyczyni się do uzyskania po zwolnieniu ze służby wojskowej świadczeń pieniężnych w wyższej wysokości niż ta, która przysługiwałaby żołnierzowi przed tym zdarzeniem.