Badania psychologiczne żołnierzy nie są decyzją w rozumieniu KPA

by

Wojsko, którego działanie opiera się przede wszystkim na skuteczności nie mogłoby osiągać tego celu bez polegania na sprawności swoich żołnierzy. Służba jest niewątpliwie obciążającym zajęciem, podczas którego ciało i psychika człowieka narażone są na intensywną eksploatację. Żołnierze mają ponadto styczność z bronią, materiałami niebezpiecznymi oraz informacjami niejawnymi i chronionymi. Zdolność fizyczna i psychiczna w tym zakresie stanowi warunek, który musi spełniać osoba powołana, ubiegająca się o powołanie do pełnienia służby, jak również zajmująca określone stanowisko służbowe. Stan zdrowia danej osoby jest więc niewątpliwie jednym z kluczowych elementów pod kątem oceny przydatności do służby i w związku z tym podlega ocenie.

Zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej ustala wojskowa komisja lekarska. Na podstawie wyników przeprowadzonych badań wydawane są następnie orzeczenia: lekarskie i psychologiczne. Okazuje się jednak, że mają one odmienny charakter prawny, co jest szczególnie istotne w sytuacji, w której nie zgadzamy się z uzyskanym rozstrzygnięciem.

Na podstawie przeprowadzonych badań wojskowa komisja lekarska wydaje orzeczenie lekarskie, które zgodnie z art. 84 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny jest decyzją administracyjną. W związku z tym w sytuacji, w której nie zgadzamy się z treścią orzeczenia, oprócz możliwości odwołania się od niego do wojskowej komisji lekarskiej będącej organem wyższego stopnia, możemy następnie zaskarżyć wydane, a niesatysfakcjonujące nas rozstrzygnięcie do sądu administracyjnego celem jego weryfikacji.

Sytuacja przedstawia się jednak odmiennie w przypadku orzeczenia psychologicznego stwierdzającego istnienie lub brak przeciwwskazań do pełnienia służby. Testy będące podstawą badania pozwalają ocenić osobę pod kątem sprawności intelektualnej, cech osobowości, sprawności psychomotorycznej oraz poziomu dojrzałości społecznej i emocjonalnej, które to rzutują na umiejętność logicznego myślenia, wyciągania wniosków, podejmowania decyzji, koncentrację czy odporność na stres i umiejętność podejmowania decyzji w sytuacjach zagrożenia. Na ich podstawie to psycholog uprawniony do przeprowadzania badań psychologicznych (a nie wojskowa komisja lekarska) wydaje orzeczenie. Z uwagi na to, że załatwienie sprawy w formie decyzji musi wynikać z przepisów prawa materialnego stanowiących podstawę do prowadzenia postępowania przez właściwy organ (Wyrok NSA z 7.12.2011 r., I OSK 30/11, LEX nr 1149370), a ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny milczy w tym przedmiocie, nie możemy traktować orzeczenia psychologicznego jako decyzji rozumieniu ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, a w związku z tym korzystać z szeregu regulacji osadzonych w przepisach prawa, które się do niej odnoszą.

Od tak wydanego orzeczenia została przewidziana procedura odwoławcza określona w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 maja 2022 r. w sprawie badań psychologicznych osób powołanych do czynnej służby wojskowej. Z uwagi na to, że funkcjonujące w przeszłości Centralne Wojskowe Pracownie Psychologiczne zostały zlikwidowane, a psycholodzy zatrudnieni są obecnie w Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji, odwołanie kieruje się do Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, który po przeprowadzeniu badania w trybie odwoławczym wydaje orzeczenie psychologiczne. Takie orzeczenie jest już jednak ostateczne i zgodnie z obowiązującymi przepisami nie podlega kontroli sądowo-administracyjnej.