ŻOŁNIERZ ZAWODOWY
Ustawa z dnia 11 marca 2022 r. wprowadziła liczne zmiany w dotychczasowej regulacji dotyczącej służby wojskowej. Uchylona została m.in.: ustawa z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Artykuł 2, punkt 40 najnowszego aktu stanowi, że przez żołnierza zawodowego rozumie się żołnierza pełniącego zawodową służbę wojskową. Niejako na marginesie warto wspomnieć, że żołnierzem jest osoba pełniąca czynną służbę wojskową, która jest jedną z dwóch rodzajów służby wojskowej, występującej obok służby w rezerwie.
Czynna służba wojskowa polega na pełnieniu zasadniczej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej, służby w aktywnej rezerwie, służby w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny albo właśnie zawodowej służby wojskowej.
Żołnierz zawodowy związany jest stosunek służbowym, zawieranym na czas nieokreślony, w drodze powołania.
Chcąc zostać żołnierzem zawodowym konieczne jest spełnienie następujących przesłanek:
- uzyskanie pełnoletniości;
- posiadanie obywatelstwa polskiego;
- odpowiedni stan zdrowia - psychicznego oraz fizycznego - w tym przedmiocie wydawane jest orzeczenie;
- nieposzlakowana opinia;
- nie bycie karanym za umyślnie spowodowane przestępstwo.
Wyżej wymienione stanowią podstawowe wymagania, dla każdej osoby ubiegającej się o otrzymanie statusu żołnierza. Kolejno, w zależności od stopnia na jaki zamierza aplikować kandydat - wymagane są dalsze kwalifikacje. Jak stanowi art. 187 ustawy o obronie Ojczyzny z 2022 r. - do zawodowej służby wojskowej można powołać:
- w korpusie oficerów - osobę, która łącznie - posiada tytuł zawodowy co najmniej magistra lub równorzędny oraz posiada stopień wojskowy równy lub bezpośrednio niższy od stopnia etatowego stanowiska służbowego na jakie ma być wyznaczona;
- w korpusie podoficerów - osobę, która łącznie - posiada wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe oraz posiada stopień wojskowy równy lub bezpośrednio niższy od stopnia wojskowego stanowiska etatowego, do którego ma być zaszeregowana po powołaniu do zawodowej służby wojskowej;
- w korpusie szeregowych - osobę, która łącznie - posiada wykształcenie co najmniej podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe lub zasadnicze branżowe, posiada przygotowanie zawodowe lub kwalifikacje albo umiejętności przydatne w korpusie osobowym, w jakim ma pełnić zawodową służbę wojskową oraz odbywała co najmniej szkolenie podstawowe, określone w ustawie, o ile wcześniej nie pełniła czynnej służby wojskowej.
Wymagania te nie są jednakże stosowane w przypadku powołania do zawodowej służby wojskowej żołnierzy, którzy odbyli minimalne okresy kształcenia kandydatów po ich powołaniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa stanowi novum wprowadzone ustawą z 11 marca. Podzielona ona została na dwa etapy. Kurs podstawowy trwa nie dłużej niż 28 dni, zaś kurs specjalistyczny do 11 miesięcy. Z tytułu takiej współpracy z siłami zbrojnymi przysługuje wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych. Wojsko Polskie gwarantuje także zakwaterowanie, możliwość stałego podnoszenia kwalifikacji oraz stabilne zarobki. Ostatnie z wymienionych zostały uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 lipca 2022 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. Wynagrodzenie to wacha się od 4 560 złotyh do nawet 17 750 złotych miesięcznie.
Stan prawny na lipiec 2022 r.